Capital and Coast District Health Board logo

Wayne Douglas NICHOLLS

MB ChB (Otago) 1987, DObs (Auck) 1989, DCH (Otago) 1991, FRACP 1995

Born Tauranga 3 Jun 1963

Wayne Nicholls

Educated at Dilworth School, Auckland

HS / HP, Nelson Hospital 1988 - 1989

Locum SHO Paediatrics, North Tees General Hospital, Cleveland, England Jun-Aug 1990

Locum SHO Paediatrics, York District Hospital, York, England Aug-Dec 1990

Registrar, Paediatrics, Wellington Area Health Board 1991 - 1993

Locum Paediatrician, Nelson Hospital Dec 1993 - Jan 1994

Registrar, Paediatric Medicine, Royal Children's Hospital, Parkville, Victoria Australia 1994

Oncology Fellow, Oncology Unit, Royal Alexandra Hospital for Children/New Children's Hospital, Westmead Hospital, NSW Australia 1995 - Apr 1997

Paedaitric Oncologist, Wellington Hospital May 1997 - May 2000

Paediatric Oncologist, Department of Oncology/Haematology, Starship Hospital, Auckland May 2000 - 2007

Paediatric Oncologist, Royal Brisbane Children's Hospital 2007 - present

photograph courtesy Wayne Nicholls
Last updated 2 November 2016.