Capital and Coast District Health Board logo

Richard ORGIAS

MB ChB (NZ) 1933, FRCS (Eng) 1938, FRACS 1942

Born Palmerston North 3 May 1910                          Died Wellington 30 Oct 1972

Dick Orgias

HS / HP, Wellington Hospital 1934 - 1935

HS, Hospital for Sick Children, Great Ormond Street, London 1936 (Sir Barrington Ward)

HS, Royal Northern Hospital, London 1937

Also attended St Thomas Hospital and University College Hospital

RSO, Radcliffe Infirmary, Oxford 1938

RSO, West Norfolk and King's Lynn Hospital 1939

Surgical Registrar, Wellington Hospital 1940 - 1945

Served with 2nd NZEF, J-Force 1945 - 1946

Resident Surgeon, Wellington Hospital 1 Nov 1946 - 31 Dec 1947, succeeding Herbert McNickle.

Visiting Surgeon, Wellington Hospital 1948 - 1970

He undertook a wide range of general surgery, and quickly established a reputation as a skilled surgeon. As Resident Surgeon, he was responsible for the bulk of paediatric surgery undertaken.

Richard Orgias was responsible for a number of the early patent ductus arteriosus ligations, including one for infective endarteritis in 1947. In 1947 also, he performed the second pericardiectomy undertaken at Wellington Hospital.

photograph courtesy C Dunning

Obituary: NZMJ 1972 76:446

Last updated 30 October 2016.